Az Oroszország elleni uniós szankciók érvényesítése a közbeszerzési eljárások során
- Rita Gyöngy
- június 17, 2022
- 12:38 du.
Az Európai Unió Tanácsa 2022. április 8-án elfogadta az Oroszország elleni szankciók kibővítéséről szóló rendeletét [A Tanács (EU) 2022/576 Rendelete (2022. április 8.) az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről szóló 833/2014/EU rendelet módosításáról], amely 2022. április 9. napjától kezdődően kötelezően alkalmazandó és amellyel tilalmat vezetnek be az Oroszországhoz köthető személyek közbeszerzésekben és a közbeszerzési szabályok alá nem tartozó egyes állami beszerzésekben való részvétele tekintetében.
A rendelet megtiltja a közbeszerzési szerződések és a koncessziós szerződések odaítélését orosz állampolgároknak, oroszországi székhelyű szervezeteknek vagy szerveknek, és az ilyen szerződések teljesítésének folytatását orosz állampolgárokkal, oroszországi székhelyű szervezetekkel vagy szervekkel.
2. A rendelet tárgyi és személyi hatálya
A rendelet tárgyi hatálya az uniós eljárásrendben lefolytatott közbeszerzési eljárásokra terjed ki, azaz olyan eljárásokra, amelyek becsült értéke az uniós értékhatárt eléri vagy meghaladja, vagy amelyeket az ajánlatkérők a becsült értékre tekintet nélkül uniós eljárásrendben folytatnak le.
A rendelet szerinti tilalmat a következő személyekre/szervekre kell alkalmazni: orosz állampolgárok, oroszországi székhelyű szervezetek vagy szervek.
3. A közbeszerzési eljárások során javasolt és alkalmazandó intézkedések
3.1. Az előkészítés során
A felhívásban javasolt előírni, hogy ajánlattevő nyilatkozzon a rendelet szerinti tilalom vonatkozásában.
Ehhez a Miniszterelnökség rendelkezésre bocsátott az Ajánlatkérők számára egy nyilatkozatmintát, melyet a rendelet szerinti tilalom ellenőrzése vonatkozásában megfelelően lehet alkalmazni.
3.2. A bontást megelőzően
Amennyiben az adott közbeszerzési eljárásban még nem következett be az ajánlatok bontása, azaz nem telt le az ajánlattételi határidő, ott javasolt korrigendum feladása, és a Felhívás, valamint a közbeszerzési dokumentumok módosítása akként, hogy előírásra kerül a tilalom vonatkozásában az ajánlattevői nyilatkozat benyújtása, valamint a Miniszterelnökség általi nyilatkozatminta rendelkezésre bocsátása.
3.3. A bírálati szakban, az eredményhirdetést megelőzően
Egyrészről ellenőrizni szükséges az ajánlatot benyújtó ajánlattevők vonatkozásában, hogy a tilalom személyi hatálya alá tartozik-e vagy sem.
Másfelől hiánypótlás keretében javasolt bekérni a tilalom vonatkozásában használt nyilatkozatmintát ajánlattevőktől.
3.4. Az eredményhirdetést követően, és a szerződés teljesítése során
Amennyiben az adott eljárásban az összegezés kiküldésére már sor került, vagy amennyiben a szerződés aláírása már megtörtént és a teljesítés megkezdődött, úgy javasolt bekérni az ajánlattevő nyilatkozatát arról, hogy nem tartozik a rendelet tiltó intézkedéseit tartalmazó hatálya alá.
Továbbá javasoljuk, hogy mindez az EKR felületén keresztül, „Egyéb kommunikáció” használatával, jól rögzített és ellenőrizhető módon történjen meg.
Dr. Horváth Balázs András / Harglaw
Legutóbbi BLOG bejegyzések
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért?
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért? Manapság a közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik a szabad véleménynyilvánításban és véleményformálásban. Tetten érhető ez a
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé A magyar kormány nemrég elfogadta az Online Csalás Elleni Törvényt, amely jelentős
Okirati formák
Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a