Az Oroszország elleni uniós szankciók érvényesítése a közbeszerzési eljárások során
- Rita Gyöngy
- június 17, 2022
- 12:38 du.
Az Európai Unió Tanácsa 2022. április 8-án elfogadta az Oroszország elleni szankciók kibővítéséről szóló rendeletét [A Tanács (EU) 2022/576 Rendelete (2022. április 8.) az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről szóló 833/2014/EU rendelet módosításáról], amely 2022. április 9. napjától kezdődően kötelezően alkalmazandó és amellyel tilalmat vezetnek be az Oroszországhoz köthető személyek közbeszerzésekben és a közbeszerzési szabályok alá nem tartozó egyes állami beszerzésekben való részvétele tekintetében.

A rendelet megtiltja a közbeszerzési szerződések és a koncessziós szerződések odaítélését orosz állampolgároknak, oroszországi székhelyű szervezeteknek vagy szerveknek, és az ilyen szerződések teljesítésének folytatását orosz állampolgárokkal, oroszországi székhelyű szervezetekkel vagy szervekkel.
2. A rendelet tárgyi és személyi hatálya
A rendelet tárgyi hatálya az uniós eljárásrendben lefolytatott közbeszerzési eljárásokra terjed ki, azaz olyan eljárásokra, amelyek becsült értéke az uniós értékhatárt eléri vagy meghaladja, vagy amelyeket az ajánlatkérők a becsült értékre tekintet nélkül uniós eljárásrendben folytatnak le.
A rendelet szerinti tilalmat a következő személyekre/szervekre kell alkalmazni: orosz állampolgárok, oroszországi székhelyű szervezetek vagy szervek.
3. A közbeszerzési eljárások során javasolt és alkalmazandó intézkedések
3.1. Az előkészítés során
A felhívásban javasolt előírni, hogy ajánlattevő nyilatkozzon a rendelet szerinti tilalom vonatkozásában.
Ehhez a Miniszterelnökség rendelkezésre bocsátott az Ajánlatkérők számára egy nyilatkozatmintát, melyet a rendelet szerinti tilalom ellenőrzése vonatkozásában megfelelően lehet alkalmazni.
3.2. A bontást megelőzően
Amennyiben az adott közbeszerzési eljárásban még nem következett be az ajánlatok bontása, azaz nem telt le az ajánlattételi határidő, ott javasolt korrigendum feladása, és a Felhívás, valamint a közbeszerzési dokumentumok módosítása akként, hogy előírásra kerül a tilalom vonatkozásában az ajánlattevői nyilatkozat benyújtása, valamint a Miniszterelnökség általi nyilatkozatminta rendelkezésre bocsátása.
3.3. A bírálati szakban, az eredményhirdetést megelőzően
Egyrészről ellenőrizni szükséges az ajánlatot benyújtó ajánlattevők vonatkozásában, hogy a tilalom személyi hatálya alá tartozik-e vagy sem.
Másfelől hiánypótlás keretében javasolt bekérni a tilalom vonatkozásában használt nyilatkozatmintát ajánlattevőktől.
3.4. Az eredményhirdetést követően, és a szerződés teljesítése során
Amennyiben az adott eljárásban az összegezés kiküldésére már sor került, vagy amennyiben a szerződés aláírása már megtörtént és a teljesítés megkezdődött, úgy javasolt bekérni az ajánlattevő nyilatkozatát arról, hogy nem tartozik a rendelet tiltó intézkedéseit tartalmazó hatálya alá.
Továbbá javasoljuk, hogy mindez az EKR felületén keresztül, „Egyéb kommunikáció” használatával, jól rögzített és ellenőrizhető módon történjen meg.
Dr. Horváth Balázs András / Harglaw
Legutóbbi BLOG bejegyzések

Feltámad a … felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó?
Feltámad a … felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó? Az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény (a továbbiakban: Beruházási törvény) 2023. november 8. napjától

A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet
A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2065 rendelete a digitális szolgáltatások egységes piacáról és a digitális szolgáltatásokról (továbbiakban: DSA)

A külföldön kelt ügyvédi meghatalmazás felhasználásának gyakorlati problémái.
A külföldön kelt ügyvédi meghatalmazás felhasználásának gyakorlati problémái. Új szakmai publikáció a Fontes Iuris szakfolyóiratban! Örömmel osztjuk meg, hogy Dr. Kisszőllősi-Szánthó Balázs, a Hargittay és