Az Üvegkapu alkalmazása az építési beruházás tárgyú közbeszerzési eljárások során
- Rita Gyöngy
- október 17, 2022
- 8:03 de.
1. A szabályozási háttér
A Nemzeti Építőipari Felügyeleti és Adatszolgáltató Rendszerbe tartozó tevékenységekről, valamint az Építőipari Monitoring- és Adatszolgáltató Rendszerről szóló 707/2021. (XII. 5.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: Korm. rendelet) szabályozza az Üvegkapu kötelező alkalmazásának esetkörét.
A hivatkozott rendelet legutolsó, lényegi módosítására nemrégiben került sor, ezért érdemes áttekinteni a rendelet módosított előírásait.
- A rendelet tárgyi hatálya
A Korm. rendelet értelmében a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) hatálya alá tartozó valamennyi, a Kbt. 19. § (2) és (3) bekezdésének alkalmazása nélkül számított, 700 000 000 forintot elérő vagy meghaladó becsült értékű, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) szerinti építőipari kivitelezési tevékenység – ideértve a kapcsolódó tevékenységeket is – a Nemzeti Építőipari Felügyeleti és Adatszolgáltató Rendszer alkalmazási körébe tartozik.
A fentiek értelmében három feltétel együttes teljesülése esetén szükséges az Üvegkapu használata:
- Kbt. hatálya alá tartozás,
- 700 milliós forintos becsült érték elérés, valamint
- az eljárás tárgya építőipari kivitelezési tevékenység.
A Kbt. hatálya alá tartozás, valamint az építőipari kivitelezési tevékenység megállapítása különös magyarázatot nem igényel, ezt a jogalkotó is ekként gondolhatta, mivel további magyarázatot az említett két feltételhez nem fűz, ellenben a harmadik feltételként szereplő becsült értékhez.
A lényegi módosítás e tekintetben került be a Korm. rendeletben, ugyanis a bemutatásra kerülő (3) bekezdéssel egészült ki.
A Korm. rendelet 1. § (3) bekezdésében rögzíti, hogy becsült érték alatt az Étv. szerinti építőipari kivitelezési tevékenységre – ideértve a kapcsolódó tevékenységeket is – irányuló, konkrét beszerzési igény kielégítésére szolgáló visszterhes szerződések önmagában vett értéke értendő, akkor is, ha az keretmegállapodás vagy más keretjellegű szerződés alapján, vagy dinamikus beszerzési rendszer alkalmazásával jön létre. E rendelet alkalmazásában visszterhes szerződésnek minősül a konkrét beszerzési igény kielégítésére szolgáló megrendelés is.
A Korm. rendelet tehát maga definiálja, hogy a 700 millió forintos becsült érték megállapításakor milyen értéket szükséges alapul venni. Eszerint a konkrét szerződések önmagában vett értéke értendő.
Álláspontunk szerint így egy keretszerződés vagy keretmegállapodás esetén a konkrét, egyedi szerződések értéke vizsgálandó, és nem pediglen a teljes keretösszeg mértéke, mivel a Korm. rendelet maga rögzíti az 1. § (1) bekezdésében, hogy a Kbt. a Kbt. 19. § (2) és (3) bekezdésének (részekre bontás tilalma) alkalmazása nélkül számított becsült érték az irányadó, majd később a (3) bekezdésben, hogy a konkrét igény kielégítésére szolgáló visszterhes szerződés önmagában vett értéke értendő a becsült érték megállapításakor.
- A közbeszerzési eljárások során javasolt és alkalmazandó intézkedések
3.1. A közbeszerzési dokumentumokban
Amennyiben a Korm. rendelet irányadó szabályai alapján Ajánlatkérő az adott eljárás vonatkozásában a rendelet tárgyi hatálya alá tartozását állapítja meg, úgy már a közbeszerzési dokumentumokban rögzíteni szükséges, hogy nyertes ajánlattevő feladatát képezi az Üvegkapuba történő regisztráció kötelezettsége.
3.2. A szerződés aláírásakor
Amennyiben az adott eljárás során a Korm. rendelet szabályai alkalmazandók, úgy az eljárás eredményeképp kötött szerződés teljesítése csak akkor kezdhető meg jogszerűen, amennyiben a nyertes ajánlattevő aktív és megfelelő regisztrációval rendelkezik az Üvegkapu felületén. Ezt Ajánlatkérőnek a szerződés aláírása előtt ellenőriznie kell, nyertes ajánlattevőtől bekérheti az ehhez szükséges igazolásokat.
Dr. Horváth Balázs András / Harglaw
Legutóbbi BLOG bejegyzések
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért?
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért? Manapság a közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik a szabad véleménynyilvánításban és véleményformálásban. Tetten érhető ez a
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé A magyar kormány nemrég elfogadta az Online Csalás Elleni Törvényt, amely jelentős
Okirati formák
Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a