Szankciók a munkaviszonyban
- Rita Gyöngy
- június 14, 2023
- 11:14 de.
Sokakban felmerül a kérdés, hogy a munkavállaló kötelezettségszegése esetén mik a munkáltató lehetőségei, és mennyiben jogszerű egy-egy munkáltató által alkalmazott joghátrány a munkavállalóval szemben?
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szabályozza a munkáltató és a munkavállaló jogait, illetve kötelezettségeit a munkaviszony keretein belül. A törvény kötelezettségszegésért alkalmazható hátrányos jogkövetkezmények (szankciók) tekintetében az Mt. 56. § csak keret-jelleggel ad támpontot, az egyedi példákat a bírói gyakorlat és egyéb szakirodalom alapján lehet megismerni. Jelen cikk a főbb tudnivalókat foglalja össze röviden.
Leggyakrabban alkalmazott szankciók:
- figyelmeztetés, megrovás (akár szóban, akár írásban),
- meghatározott juttatások megvonása, csökkentése,
- más munkakörben való alkalmazás,
- alapbér csökkentése,
- bírságfizetés (a bírság lehet például olyan, amely a késés mértékéhez igazíthatja a konkrét, összegszerű jogkövetkezményt, továbbá a többszöri, illetve súlyos kötelezettségszegés megkülönböztetett értékelésére is alkalmas),
- azonnali hatályú felmondás.
Első, és legfontosabb tudnivaló a munkáltatók által alkalmazott szankciókat kollektív szerződésben, vagy ennek hiányában munkaszerződésben lehet előírni (tehát munkaszerződésben csak akkor, ha nincs kollektív szerződés a munkáltatónál). Így bizonyítható, hogy a kötelezettségszegés esetére előírt szankciókat a munkavállaló tudomásul vette és elfogadja.
Megjegyezzük, hogy a szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetést a munkáltató akkor is alkalmazhatja, ha az nincs nevesítve, mint szankció a munkaszerződésben (kollektív szerződésben).
A szankcionálás feltételei:
- A munkavállaló kötelezettségszegése – tehát fontos annak bizonyítása, hogy a megszegett szabályokat a munkavállaló megismerte. A kötelezettségszegés tevőleges is lehet, vagy mulasztással is megvalósulhat.
- A munkavállaló vétkessége – például, ha a munkavállaló alappal kimenti a munkában való megjelenéssel kapcsolatos késedelmét, vele szemben semminemű szankció sem alkalmazható, hiszen a munkából történt távolléte jogszerű volt.
A szankciókkal szembeni jogalkotói elvárások:
- Fontos tudni, hogy az alkalmazott szankció (például az alapbér csökkenése) csak határozott időre szólhat, a munkavállaló kötelezettségszegése nem vezethet a munkaszerződés jogellenes egyoldalú módosításához.
- A munkaszerződésben a büntetések lehetséges maximális mértékére, illetve tartamára utalni kell.
- A szankciónak a kötelezettségszegés súlyával arányosnak kell lennie.
- A szankciók alkalmazásánál a munkáltatónak kiemelt figyelemmel kell lennie az egyenlő bánásmód követelményére.
- A hátrány a munkavállaló személyiségi jogát és emberi méltóságát nem sértheti (például nem lehet „szégyenfal”; Nyilvánvalóan az emberi méltóságot sérti ugyanis, ha a korábban vezetői munkakört betöltő munkavállalót – akár időlegesen is – jóval alacsonyabb presztízsű munkára kötelezi a munkáltató).
- Az alkalmazott vagyoni hátrány összességében nem haladhatja meg a munkavállaló – a jogkövetkezmény megállapításakor irányadó – egyhavi alapbére összegét. Így például, ha a munkáltató úgy dönt, hogy bizonyos esetekre 20 %-os alapbér csökkentést állapít meg szankcióként, úgy a büntetés legfeljebb 5 hónapig tarthat. Több vétkes kötelezettségszegés esetén az összegszerű korlátozást a külön-külön elbírált és szankcionált intézkedések kapcsán kell vizsgálni.
- A törvény csak az Mt. 78. § (1) bekezdése szerinti határidőn belül (az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig) engedi csak meg a hátrányos jogkövetkezmény alkalmazását.
- Az e) pont szerinti határidőben tehát az intézkedést írásbeli, indoklással alátámasztott döntésben kell a munkavállaló tudomására hoznia, úgy, hogy szerepel benne a jogorvoslatra vonatkozó tájékoztatás is: a munkavállaló azt a közléstől számított harminc napon belül az illetékes bíróság előtt megtámadhatja.
A munkáltató, ha a munkavállaló által elkövetett kötelezettségszegés körülményeinek kivizsgálása miatt indokolt, a vizsgálat lefolytatásához szükséges, de legfeljebb 30 napos időtartamra mentesítheti a munkavállalót rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól. Ez idő alatt a munkavállaló nem köteles munkát végezni, de távolléti díja megilleti.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy amennyiben konkrét kötelezettségszegés okán a munkáltató hátrányos jogkövetkezményt alkalmazott, egyazon magatartásra nem alapozhat felmondást. Ez nem zárja ki azonban, hogy amennyiben ugyanazon kötelezettségszegést ismétlődően elköveti a munkavállaló, úgy a korábbi esetekre vonatkozó szankció a felmondás indokolásának alátámasztását erősítse.
A joggyakorlat elfogadja és jogszerűnek tekinti azt a munkáltatói eljárást, amely ugyan hátrányos jogkövetkezmény alkalmazására indult, de a feltárt cselekmény súlyára, jellegére tekintettel végül ehelyett felmondással vagy azonnali hatályú felmondással végződött.
Dr. Gyöngy Rita / Harglaw
Legutóbbi BLOG bejegyzések
ESG: Útmutató a Fenntartható Vállalkozások Jövőjéhez az EU Szabályozási Keretrendszerében
ESG: Útmutató a Fenntartható Vállalkozások Jövőjéhez az EU Szabályozási Keretrendszerében Az ESG szempontok az Európai Unió fenntarthatósági stratégiájának egyik alapvető pillére. Ez a keretrendszer olyan
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért?
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért? Manapság a közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik a szabad véleménynyilvánításban és véleményformálásban. Tetten érhető ez a
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé A magyar kormány nemrég elfogadta az Online Csalás Elleni Törvényt, amely jelentős