Az új építményi jog szabályainak, a zálogjog módosulására vonatkozó szabályoknak és a leválás új jogintézményének az ismertetése
II. rész
- Turi Dániel
- július 25, 2023
- 12:06 du.
A jelenlegi Ptk. már egy évtizede hatályban van, amelyre tekintettel indokolt volt annak – bár nem minden rendelkezésére, de mégis – részletesebb felülvizsgálata, amelynek a gazdaság versenyképességének növelése érdekében történő törvénymódosításokról szóló 2023. évi XXXIX. törvény keretében kívánt eleget tenni a jogalkotó.
A fenti hivatkozott törvény számos más törvényt módosít – (illetéktörvény, végrehajtásról szóló törvény, ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény stb.) azonban a jelen cikk kizárólag, de nem teljeskörűen a Ptk. változásaival kíván foglalkozni.
A jelenlegi témát két cikkben dolgoztuk fel, amelynek jelen második része a zálogjog szabályinak módosulásával és a jogi személyek szétválásának új jogintézményével, a leválással foglalkozik. Az új építményi jog ismertetéséről szóló első rész az alábbi linken keresztül érhető el:
II. A zálogjog szabályainak változásai
A zálogjog szabályinak módosítását egyrészről az indokolta, mert a korábbi szabályozás a zálogszerződés kötelező tartalmi elemei között jelentős joghézagot hagyott, amelyre tekintettel a zálogtárgyakkal való helytállási kötelezettség terjedelmét a nyilvántartott adatokból nem lehetett megállapítani, így a harmadik személyek számára nem volt nyilvánvaló, hogy mekkora a terhelés mértéke, kizárólag az elzálogosítás ténye volt megállapítható, amely megnehezítette a hitelezési gyakorlatot. Ez különösen jelzálogjog alapítása esetén okozott nehézségeket, tekintettel arra, hogy például további ranghelyű jelzálogjog alapításának megfontolása esetén fokozott jelentőséggel bír, hogy a már fennálló zálogjogi terhelés mértéke milyen nagyságrendű. A terhelés és a helytállás mértéke, így a zálogjog beazonosítása a nyilvántartásból szükségszerűen megállapíthatónak kell lennie, hogy segítse a hitelezői gyakorlatot. A fentiekre tekintettel a jogszabálymódosulás előírja, hogy zálogjog zálogszerződéssel történő alapítása esetén a zálogszerződésnek, valamint a jelzálogjog esetén a nyilvántartásba való bejegyzésnek a feltétele, hogy a korábbi adatokon túl meg kell határozni összegszerűen, hogy a zálogjogosult a zálogtárgyból mekkora kielégítést kereshet.
A jogszabályváltozás az óvadékok alapító zálogszerződésben – a fogyasztói szerződések kivételével – lehetőséget ad a fenti összeg (helytállás terjedelme) feltüntetésének mellőzésére tekintettel arra, hogy az óvadékként kezelt zálogtárgyak értéke folyamatosan változhat.
A szabályozás módosítja a részzálogjogok egymás közötti rangsorát annyiban, hogy a fennmaradó régi zálogjogosult számára előnyösebb ranghelyet biztosít annak kimondásával, hogy a régi zálogjogosult a rangsorban megelőzi az új zálogjogosultakat. Ennek indoka az, hogy az újonnan szerzőnek számolnia kell azzal, hogy a fennmaradó zálogjog kielégítési rangosra az ő esetében és egymás közötti viszonyukban nem az eredeti alapítást, hanem a szerződési időponthoz igazodik. A törvény lehetőséget nyújt azonban arra, hogy a felek ettől eltérően megállapodjanak.
A Ptk. az alzálogjog rendelkezéseit is módosítja annyiban, hogy egyértelműsíti, miszerint az alzálogjog a zálogjoggal biztosított követelés elzálogosításával alapítható, illetve egyértelműsíti, hogy az ingatlanforgalom biztonsága és a zálogjogosult törvényes érdekeinek védelme céljából az alzálogjogot is az ingaltan-nyilvántartásba történő bejegyzéssel lehet alapítani.
A Ptk. kiegészíti azt a szabályozást, miszerint abban az esetben, amikor a zálogjog tárgya követelés, a zálogjogosult teljesítési utasítást adhat a követelés kötelezettje számára és az eredeti jogosult helyett a kötelezettjével szemben érvényesítheti is a követelést akképpen, hogy a zálogjogosult az eredeti követelés jogosultjával köteles elszámolni. Ez azért lényeges, mivel a zálogjogosult kvázi az eredeti jogosult törvényes képviselőjeként jár el a teljes követelés behajtójaként, amely esetben gyakran előfordulhat, hogy a követelés értéke nagyobb, mint a zálogjogosult kielégítési joga, amely esetben a zálogjogosult jogalap nélkül gazdagodna a többletként befolyt pénzzel, így kizárólag a jogalap nélküli gazdagodás szabályait alkalmazva léphetne fel a zálogjogosulttal szemben. Ezzel szemben a zálogjogosult terhére erősebb elszámolási kötelezettséget ír elő a törvény, amelynek keretében a zálogjogosult köteles az eredeti követelés jogosultjával elszámolni.
Az alzálogjog a pénzügyi intézmények refinanszírozása tekintetében egyre jelentősebb szerepet kap, amelyre tekintettel a szabályozást is indokolt volt felülvizsgálni.
Az alzálogjog keretében a törvény kétfajta opciót biztosít az alzálogjogosult számára. Az egyik lehetőség, hogy az elzálogosított követelést biztosító zálogjog jogosultjának jogait gyakorolja, másik pedig, hogy a fő zálogjog jogosultjának a helyébe lép. A felek úgy is megállapodhatnak, hogy csak az egyik opciót választhatja az alzálogjogosult. A két opció közötti különbség annyiban mutatkozik meg, az első esetben az alzálogjog jogosultja a zálogjogosult helyett és nevében eljárva gyakorolja a jogait, míg a második esetében az alzálogjogosult a zálogjogosult helyébe lépve, annak jogutódjaként jár el, tehát olyannak kell tekinteni, mintha őt magát illetné meg a zálogjog, és ennek megfelelően saját nevében gyakorolhatja a zálogjogosult jogait és terhelik a kötelezettségei, azaz nem csupán képviseleti jog jön létre, mint az első esetben. A kettő gyakorlati különbsége a felelősség tényleges személyben való terhelését is jelenti (pl. elszámolási kötelezettség).
A zálogjogra vonatkozó szabályok jelentős része már 2023. június 24. napján hatályba léptek, egyes részei azonban csak 2023. szeptember 1. napján, illetve 2024. január 1. napján lépnek majd hatályba.
III. Leválás
A Ptk. módosítás bevezeti a társasági szétválás körében a leválás intézményét, mint a kiválás egyik alesetének szabályozását, amellyel egy olyan lehetőséget vezet be, amellyel a cégvagyoni rendelkezés újabb opciója valósulhat meg, amelyre szintén egyre nagyon társadalmi-gazdasági igény mutatkozott.
A leválást alapvetően az különbözteti meg a kiválástól, hogy a keletkező quasi-új jogutód jogi személynek nem a „kiinduló”, szétváló jogi személy tagjai, hanem maga a szétváló jogi személy lesz az egyedüli tagja, amelyet a szétváló jogi személy hoz létre a saját vagyonából. Ettől függetlenül a leválás a kiválás szabályai szerint megy végbe.
A fentiek alapján leválás esetén a tagok nem választhatnak, de továbbra is nyilatkozhatnak úgy, hogy a fennmaradó jogutódban lévő tagságukat megszüntetik, a leválási folyamatban a jogi személytől távoznak. Ebben az esetben a tagokkal el kell számolni, vagyoni részesedésüket ki kell fizetni az általános szabályok szerint.
Ettől függetlenül a leválási folyamat során is lehetőség van arra, hogy a jogutódba új tag lépjen be, azonban leválásnál kizárólag a változatlan formában tovább működő jogi személyben létesíthető új tagság, a meglapításra kerülő jogi személyben nem, mert a leválás fogalmi eleme, hogy a létrejövő új jogi személy egyedüli tagja az alapító jogi személy.
A leválás következtében a jogelőd vagyona voltaképpen megmarad, csak azt az alapítót megillető részesedés testesíti meg az új jogi személyben.
A fentiek alapján a tagok mérlegelhetik a leválás előnyeit és hátrányait és ennek megfelelően hozhatják meg a döntésüket a társasággal kapcsolatban.
A leválásra vonatkozó szabályok 2024. január 1. napján lépnek hatályba.
A jogalkotó céljai szerint a jelen szabályozás is nagymértékben segíteni fogja a gazdaság versenyképességének növelését.
Dr. Kisszőllősi-Szánthó Balázs
Legutóbbi BLOG bejegyzések
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért?
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért? Manapság a közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik a szabad véleménynyilvánításban és véleményformálásban. Tetten érhető ez a
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé A magyar kormány nemrég elfogadta az Online Csalás Elleni Törvényt, amely jelentős
Okirati formák
Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a