A korlátolt tagi felelősség áttörése – I. rész
- Turi Dániel
- november 29, 2023
- 12:00 du.
A jogi személy fő szabály szerint elkülönült vagyonával köteles helytállni a fennálló tartozásaiért, azonban ez a szabály kivételes esetekben áttörhető. Ezeket hívjuk „felelősség-átviteli” eseteknek, amelyeknek a tagokra (részvényesekre) vonatkozó főbb szabályait az alábbiakban kívánja bemutatni a jelen cikk.
A cikk I. része kívánja bemutatni a Ptk., valamint a Ctv. szabályait a korlátolt tagi felelősség áttörésével kapcsolatban, a cikk II. része pedig a Cstv. speciális szabályait kívánja ismertetni.
A tagi korlátolt felelősség áttörésének közös szabályai
Alapvető feltétele a tagi korlátolt felelősség áttörés szabályainak, hogy az kizárólag abban az esetben merülhet fel, amennyiben a gazdasági társaság jogutód nélküli megszűnése merül fel, azaz erre működő társaságok esetében nem kerülhet sor.
Fő jellemzője továbbá az áttörési szabályoknak, hogy a korlátolt felelősség korlátlan felelősségűvé válása egyben mögöttes felelősséget is jelent, mivel ezekben az esetekben a kötelezettség kizárólag a társaság vagyona által nem fedezett tartozásokra terjed ki.
A felelősség kétféle lehet, vagy a társasággal szemben fennálló vagy harmadik személyekkel szemben (hitelező) fennálló kötelezettségekről van szó. A jelen cikk a hitelezőkkel szemben fennálló tagi kötelezettségeket kívánja bemutatni.
Korlátolt felelősséggel való visszaélés
A Ptk. 3:2. § (2) bekezdése szerint, ha a jogi személy tagja korlátolt felelősségével visszaélt, és emiatt a jogi személy jogutód nélküli megszűnésekor kielégítetlen hitelezői követelések maradtak fenn, e tartozásokért a tag korlátlanul köteles helytállni.
A fentiek alapján megállapítható, hogy a fenti szabály abban az esetben merülhet fel, amennyiben a társasággal szemben valamilyen a nyilvántartásból való törlést eredményező fizetésképtelenségi eljárás indul, legyen ez akár a Cstv. szerinti felszámolási eljárás vagy a Ctv. szerinti kényszertörlési eljárás, amelynek eredményeként a társaság jogutód nélkül megszűnik, azonban a hitelezői igények nem térültek meg és a követelések kielégítetlenül maradtak. Kizárólag ebben az esetben lehet vizsgálni a tag felelősségét, méghozzá abból a szempontból, hogy korlátolt felelősségével visszaélt-e vagy sem.
A Ctv. 118.§ szintén kimondja a kényszertörlési eljárásokkal kapcsolatban, hogy ha a korlátozott tagi felelősséggel működő céget a cégbíróság kényszertörlési eljárásban törölte a cégjegyzékből, a cég volt tagja korlátlanul felel a cég hitelezőjének kielégítetlen követelése erejéig, ha a tag a korlátolt felelősségével visszaélt.
Kérdésként merül fel, hogy mit jelent a korlátolt felelősséggel való visszaélés. A Ctv. szerint azok a tagok élnek vissza a korlátolt felelősségükkel, akik tartósan hátrányos üzletpolitikát folytattak, a cég vagyonával sajátjukként rendelkeztek, továbbá azok, akik olyan határozatot hoztak, amelyről tudták vagy az általában elvárható gondosság mellett tudhatták volna, hogy a cég törvényes működésével ellentétes. A fent meghatározott tagok felelőssége egyetemleges.
A fentiek alapján az alapvető tényállási eleme a visszaélésnek vagyonelvonásban jelentkezik és ez is kizárólag akkor, ha az hitelezői érdeket sértett. A fentieknek megfelelően egy rossz üzleti döntés vagy egy hibásan meghozott taggyűlési határozatban való részvétel nem alapozza meg a tag felelősségét (BH 2012. 124). Vagyonelvonás tipikusan fedezetelvonásnak is értelmezhető, amelynek alapján a Ptk. érvénytelenségre vonatkozó rendelkezéseit is lehet alkalmazni együttesen a jelen szabályokkal.
A felelősségi helyzet kialakítása tehát nem pusztán azt az objektív helyzetet szankcionálja, hogy valaki egyszerűen csak tagja volt a társaságnak, hanem, hogy a társaság működését úgy befolyásolta, hogy ezzel a hitelezők érdekeit sértette. Ennek alapján kérdésként merül fel, hogy a társaság mely tagjaira vonatkozóan érvényesül a korlátlan felelősség. A Ctv. kimondja, hogy kényszertörlési eljárás esetén egyrészről annak a tagnak a felelőssége merül fel, aki a cég törlésének időpontjában a cégjegyzékbe be volt jegyezve, ezen felül azonban azok a tagok is felelősségre vonhatók, akik a kényszertörlési eljárás megindulását megelőző három éven belül ruházták át a tagi részesedésüket, ha a korlátolt felelősségükkel a fentiek szerint visszaéltek vagy a részesedés átruházásakor rosszhiszeműek voltak. A tag akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy az átruházás során jóhiszeműen és a hitelezői érdekek figyelembevételével járt el. A rosszhiszemű részesedés átruházás a későbbiekben bővebben kifejtésre kerül.
A fentiek alapján a taggal, valamint a volt taggal szemben keresetet lehet indítani a ki nem elégített követelés megfizetésére.
Jogutód nélküli megszűnés esetén a megszűnt jogi személy tartozásaiért való helytállási kötelezettség
A Ptk. 3:48.§ (3) alapján abban az esetben, ha a jogi személy vagyonát a tagok között felosztották és utóbb derül ki, hogy mégis vannak kielégítetlen hitelezői tartozások, akkor a tagok a felosztott vagyoni részesedés erejéig helytállási kötelezettséggel tartoznak a megszűnt jogi személy kielégítetlen tartozásaiért.
A Ptk 3:137.§ ezt a szabályt pontosítja, miszerint a gazdasági társaság jogutód nélküli megszűnése esetén a megszűnő társaságot terhelő kötelezettségekből származó követelés a nyilvántartásból való törléstől számított 5 éves jogvesztő határidőn belül érvényesíthető a társaság volt tagjaival szemben.
A fenti eset tehát arra a helyzetre vonatkozik, amikor valójában tévedésből a tagok akkor kapták meg a vagyoni részesedésüket, amikor még voltak hitelezői igények a társasággal szemben, azonban ez valamilyen okból nem volt ismert a tagok előtt. Lényeges, hogy itt jogvesztő határidőn időn belül a tagok kizárólag azon összeg erejéig kötelesek helytállni, amelyet ténylegesen a megszűnéskor kaptak, tehát ez valójában nem jelenti a korlátolt felelősség áttörését, ez egy korlátozott vagyoni helytállási kötelezettséget megállapító rendelkezés.
Természetesen abban az esetben, amennyiben a tag korlátolt felelősségével visszaélt és ezért áll fenn a megszűnéskor bármilyen kielégítetlen hitelezői igény, abban az esetben a korábbiakban ismertetett szabályokat kell alkalmazni.
A társaság tagjainak felelőssége harmadik személyeknek okozott károkért
A Ptk. 6:540. § (2) bekezdése alapján, ha a jogi személy tagja tagsági viszonyával összefüggésben harmadik személynek kárt okoz, a károsulttal szemben a jogi személy a felelős. Abban az esetben azonban, amikor a kárt a tag szándékosan okozta, akkor egyetemlegesen felel a jogi személlyel.
A bírói gyakorlat a fenti esetet szintén a jogosultságoknak szándékos magatartással való visszaélését érti, amely akkor valósul meg különösen, ha a jogi személyt olyan célból működtetik, amely a jogrenddel ellentétes, a harmadik személyek kifejezett megkárosítását célozza, vagy általában a vagyoni előnyöket a magánvagyon javára vonja el. A fentiek alapján a bírói gyakorlat megállapította, hogy az a jogi személy felelősségét kivételesen áttöri, azaz a tag szándékos magatartása esetén az általa okozott kárért egyetemlegesen felel a társasággal. A tag felelőssége felróhatóságon alapuló felelősségi alakzat.
Lényeges, hogy a tagot felelőssége kizárólag a tagsági viszonyával összefüggésben, továbbá akkor merülhet fel, ha ténylegesen kár következik be a hitelezőnél, amelyet a tag szándékos magatartása idéz elő (ok-okozati összefüggés). A tagsági viszonnyal kapcsolatos károkozás esetén azonnal felmerül a korábbiakban kifejtett valamelyik felelősség-átviteli tényállás, eltérő esetben a társaság felelősségéről van szó.
Kérdés, hogy mi a helyzet akkor, ha a tag korlátolt felelősségével visszaélt és egyben szándékosan kárt is okozott harmadik személynek. Ebben az esetben a szándékos károkozásra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
Végül kérdésként merülhet fel, hogy mi történik akkor, ha a jogi személy jogutód nélkül megszűnik. Ebben az esetben a jogi személy jogutód nélkül történő megszűnéséig az egyetemleges felelősségre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, ezt követően azonban a visszaélésre vonatkozó szabályokra kell alkalmazni, természetesen mindkét esetben, amennyiben ezeknek a feltételei fennállnak.
A Ptk.-ban szabályozott minősített többséggel rendelkező tag helytállási kötelezettsége a speciális Cstv. szerinti szabályokkal a cikk II. részében kerülnek ismertetésre.
Dr. Kisszőllősi-Szánthó Balázs
Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda
Legutóbbi BLOG bejegyzések
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért?
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért? Manapság a közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik a szabad véleménynyilvánításban és véleményformálásban. Tetten érhető ez a
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé A magyar kormány nemrég elfogadta az Online Csalás Elleni Törvényt, amely jelentős
Okirati formák
Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a