Sokakat érintő kérdésben döntött a Kúria: munkaviszonynak minősül-e az ételfutárkodás?

A Kúria, mint a legfőbb bírósági fórum, egy nemrég hozott döntésében azt a kérdést vizsgálta, hogy a platformalapú ételfutárok tevékenységük kifejtése során, vajon jogi értelemben munkaviszonyban látják-e el a tevékenységüket, avagy sem.

Az ilyen úgynevezett platformalapú ételfutárokkal nap mint nap kapcsolatba kerülünk, akár ebédet vagy vacsorát rendelünk, akár saját munkahelyünkről tartunk haza, vagy csak épp az ügyes-bajos dolgainkat intézzük a városban és mellettünk robognak, vagy tekernek el óriási kocka alakú hőszigetelt ételhordó hátizsákjaikkal.

 

De mit is értünk az alatt, hogy platformalapú munka?

Az elmúlt években a platformunka, mint egyfajta digitális applikációk igénybevételével zajló, rendkívül rugalmas pénzkereseti lehetőség, gyors ütemben terjed nem csak Magyarországon, hanem szerte az Európai Unióban. Ez lényegében egy olyan új terület, amely a vállalkozásalapú, illetve a munkajogi alapú foglalkoztatás mezsgyéjén helyezkedik el, ezért is volt kénytelen a Kúria is foglalkozni a kérdéssel. Megjegyzendő, hogy a jogalkotót is foglalkoztatja az esetkör, az Európai Unió is igyekszik válaszokat adni ezen új terület jelentette kihívásokra.

A platform alapú munkavégzés kiváló lehetőséget nyújt azok számára, akiknek időnként, eseti jelleggel van idejük a pénzkeresésére, vagy épp keresetkiegészítésként tekintenek rá, úgy, mint például meglévő munkahely mellé, vagy épp tanulmányaik alatt. Nem csak ételfutárok tevékenykednek ily módon, de gyakran a személyszállítást végzők (taxisok), fordítók, grafikusok is. Kiemelendő, hogy a platformmunka egyik előnye, hogy olyanokat is képes bevonni a munkapiacra, akik korábban elutasították, vagy más okból nem volt lehetőségük hagyományos munkarendben dolgozni. Ezen rugalmas, a hagyományos értelemben vett munkaviszonyra jellemző elemeket magában nem hordozó tevékenységnek azonban vannak hátulütői, hiszen a kizárólag platformalapú munkákat elvállalók nem részesülhetnek olyan szociális, munkajogi védelemben amint amelyben Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállalók.

Először is vizsgáljuk meg röviden, mit is értünk a tipikus, klasszikus értelemben vett munkaviszony alatt. A munkaviszony lényegében egy munkavégzésre irányuló jogviszony, ahol a feleket kölcsönös jogok és kötelezettségek terhelik. A munkaviszony legfőbb jogforrása a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény.

A klasszikus munkaviszonyban a munkáltató tájékoztatási kötelezettsége alatt értjük, hogy köteles felvilágosítani a munkavállalót többek között a napi munkaidőről, a munkakörbe tartozó feladatokról, a munkáltatói jogkör gyakorlójáról, a szabadság mértékéről, számítási módjáról és kiadásának szabályairól stb.

A munkáltató további kötelezettségei között említendő a foglalkoztatási kötelezettsége, amely alatt említhetjük például a munka megszervezését, a személyi és tárgyi feltételek, a szükséges tájékoztatás és irányítás, az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosítását, az utasítások adását, a munkáltató munkabér-fizetési kötelezettségét.

A tipikus munkaviszonyban a munkavállaló alapvető kötelezettségei között említhető, a megjelenési kötelezettség, az előírt helyen és időben, munkaképes állapotban, a munkavégzés, adott esetben a rendelkezésre állás, gondoljunk itt például az orvosi ügyeletre. További fontos kötelezettsége a munkavállalónak a személyes és gondos, előírásszerű munkavégzés.

Kijelenthetjük tehát, hogy a klasszikus munkaviszonyra jellemző az alá-fölé rendeltségi viszony, a munkáltató széleskörű utasításadási és irányítási, ellenőrzési joga, amely a munkavégzés minden elemére kiterjedhet. A munkavégzés rendszeres és folyamatos, a munkáltató eszközeivel és az általa megjelölt helyen történik a munkavégzés.

A bírósági gyakorlat egységes a tekintetben, hogy a jogviszony minősítése, a szerződés jellegének megítélése szempontjából nem az elnevezésnek, hanem a tartalmi elemeknek van döntő jelentőségük. (BH 1997.2.99)

A Kúria egy nemrég meghozott döntésében megvizsgálta tehát a platform munkavégzés keretében végzett ételfutár tevékenységre kötött szerződés minősítésének a és a következőket állapította meg.

A futár tevékenysége a szerződött éttermekből termékek kiszállítása volt. Az a körülmény, hogy a foglalkoztató bizonyos körben felügyeli és meghatározza a futárok részére az egyedi feladatok teljesítésének a módját (arculati elemek viselését) és az a követelmény, hogy a vállalt aktív periódusban egyfajta rendelkezésre állást és 75 másodpercen belüli fuvarelfogadást várt el a foglalkoztató, nem minősülnek az Mt. szerinti széleskörű munkáltatói utasításnak.

A futár nem a foglalkoztató szervezetében munkát végezve látta el feladatait, hiányzott a hierarchikus kapcsolat, a függőség. Az adott esetben az utasítás a munkavégzés minden fázisára, elemére nem terjedt ki. Az, hogy a feladatkiosztás a futárok esetében egy applikáción keresztül történt, önmagában az alá-fölé rendeltséget nem igazolja. A kiszállítás megtörténtének ellenőrzése pedig a díjazás alapjául szolgáló teljesítésigazolásához volt szükséges. A futár maga osztotta be azt az időtartamot, amikor feladatokat kívánt ellátni; ezt senki nem ellenőrizte, és nem kérte számon. A magyar munkajog nem ismer olyan munkaviszony-típust, amelynél a foglalkoztatás óraszáma kizárólag a munkavállaló igényeihez igazodna, mondta ki a Kúria.

A futár tevékenységet saját eszközeivel végezte, így a feladatok ellátáshoz feltétlenül szükséges erőforrásokat döntően nem a foglalkoztató biztosította.

A díjazás a felek által nem volt fixált vagy maximalizált. Az a tény, hogy a foglalkoztató kéthetes időszakonként számolt el a teljesítések alapján a futárral, illetve, hogy a díjazás részben az elvállalt, és ténylegesen teljesített aktív periódusban történt feljelentkezés után részben óradíjat is tartalmazott, nem jelentheti azt, hogy mindez munkabérnek minősül.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 42. § (2) bekezdése és 45. § (1) bekezdése alapján, a munkaviszony – mint függő munka – elsődleges minősítési jegyét jelentő alá- fölérendeltség fennálltát igazoló széles körű, a munkavégzés helyére, idejére, módjára is kiterjedő utasítási és az ezt biztosító ellenőrzési jog a vizsgált esetben a foglalkoztató oldalán nem állt fenn.

A Kúria tehát kimondta, hogy ebben az esetben – figyelemmel a fentiekre – az értékelt körülmények együttesen nem alkalmasak arra, hogy a jogviszony tartalma alapján munkaviszonynak legyen minősíthető.

Ez a döntés azért is érintheti hátrányosan a kizárólag platformmunkákat elvállalókat, végzőket, hiszen korábban a munkaügyi bíróságok adott esetben átminősíthették a rejtett munkaviszonyt, amellyel a szélesebb körű szociális és munkaügyi védelmet nyerhettek a platformmunkát végzők.

A jövőre tekintettel fontos kérdés azonban, hogy a Közösségi szinten elindult jogalkotási folyamatok hova futnak ki, hiszen látható, hogy igény mutatkozik a platform alapú munkavégzésre, mind a munkavállalói, mind a munkáltatói oldalon. A platform alapú munkavégzés esetében a rugalmasság a leginkább vonzó tényező, azonban, ha a szabályozás a rugalmasság kárára megy, könnyen kiüresítheti ezt az új fajta pénzkeresési lehetőséget.

 

Dr. Kovács Gábor Hunor

Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda

Legutóbbi BLOG bejegyzések

Okirati formák

Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a

Részletek »