Halasztó hatály elrendelése, mint azonnali jogvédelem a közigazgatási perekben
- Turi Dániel
- március 18, 2024
- 1:02 du.
A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 39. § (6) bekezdése alapján a keresetlevél benyújtása általában nem bír halasztó hatállyal a közigazgatási cselekmény hatályosulására (végrehajtására). Ez azt jelenti, hogy például egy másodfokú (fellebbezést követő) közigazgatási hatósági határozat annak keresettel történő megtámadása esetén is végrehajtható, tehát a perindítás ellenére a megállapított fizetési kötelezettséget az eljárás alá vontnak teljesítenie kell.
Egyes esetekben az eljárás alá vontnak méltányolható jogos érdeke fűződhet ahhoz, hogy a közigazgatási tevékenységet (vagy annak eredményét) a közigazgatási per jogerős befejezéséig elhalassza.
Az azonnali jogvédelem iránti kérelem lehetőségét a Kp. 50. § tartalmazza:
„Akinek jogát, jogos érdekét a közigazgatási tevékenység vagy az azzal előidézett helyzet fenntartása sérti, a közvetlenül fenyegető hátrány elhárítása, a vitássá tett jogviszony ideiglenes rendezése, illetve a jogvitára okot adó állapot változatlan fenntartása érdekében a perre hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságtól az eljárás során bármikor azonnali jogvédelmet kérhet.
Azonnali jogvédelem keretében kérhető
- a) a halasztó hatály elrendelése,
- b) a halasztó hatály feloldása,
- c) ideiglenes intézkedés, illetve
- d) előzetes bizonyítás elrendelése.”
A bíróság tanácsa az azonnali jogvédelem iránti kérelemről a bírósághoz érkezésétől számított tizenöt napon belül dönt. Hiánypótlásnak nincs helye. Emiatt kiemelten fontos, hogy a kérelmet már elsőre elbírálásra alkalmas módon, megfelelően alátámasztva nyújtsa be a kérelmező:
A kérelemben részletesen meg kell jelölni azokat az indokokat, amelyek az azonnali jogvédelem szükségességét megalapozzák, és az ezek igazolására szolgáló okiratokat csatolni kell. Ezeknek a feltételeknek együttesen kell megvalósulnia (konjunktívak), bármelyik hiánya esetén a kérelem nem bírálható el pozitívan.
A kérelmet megalapozó tényeket valószínűsíteni kell, ami azt jelenti, hogy önmagában a jogsértés, vagy hátrány bekövetkezésének állítása nem elegendő.
A halasztó hatály elrendelése, mint azonnali jogvédelem, a közigazgatási per alapját képező közigazgatási cselekmény végrehajtásának felfüggesztését is magában foglalja. Emiatt, amennyiben az azonnali jogvédelem iránti kérelem a közigazgatási cselekmény végrehajtását érinti, a kérelem előterjesztéséről a végrehajtást foganatosító szervet haladéktalanul értesíteni kell, ne hajtsa végre a vitatott közigazgatási cselekményt a kérelem elbírálását megelőzően.
A joggyakorlatban elvi éllel lett meghatározva, hogy a bíróság az azonnali jogvédelem iránti kérelem elbírálásakor az arányosság elve alapján, a közérdek és valamennyi fél szempontjából azt mérlegeli, hogy az azonnali jogvédelem elmaradása nem okoz-e súlyosabb hátrányt, mint amilyennel az azonnali jogvédelem biztosítása járna. Emiatt célszerű ezen szemléletmódon végig haladva bemutatni a kérelmezőt, és esetleg a kérelmezőn keresztül további személyeket befolyásoló tényezőket, kiemelve, hogy az azonnali jogvédelem elmaradása miként tekinthető aránytalanul hátrányosnak ezen érintettekre nézve.
A halasztó hatály elrendelésének jelentéséből ered az a bírói gyakorlatban is deklarált tény, hogy kizárólag a valamilyen kötelezést tartalmazó határozatok esetében van lehetőség a halasztó hatály elrendelésére. A bíróság a kérelemben foglaltak alapján saját belátása szerint akár részleges, vagy teljes halasztó hatály elrendelésére is jogosult.
Dr. Gyöngy Rita
Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda
Legutóbbi BLOG bejegyzések
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért?
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért? Manapság a közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik a szabad véleménynyilvánításban és véleményformálásban. Tetten érhető ez a
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé A magyar kormány nemrég elfogadta az Online Csalás Elleni Törvényt, amely jelentős
Okirati formák
Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a