Felszámolási eljárást megelőző fizetési felszólítás

 

Általános szabályok

Általánosságban véve elmondhatjuk, hogy amennyiben fennáll egy jogos vagy jogosnak vélt követelésünk, akkor annak peres vagy akár nemperes eljárásban történő érvényesítéséhez nem szükséges külön előzetes jogcselekményt végeznünk.

Ezzel ellentétben, amennyiben úgy döntünk, hogy követelésünket felszámolási eljárás keretében kívánjuk érvényesíteni az adós társasággal szemben, akkor figyelembe kell vennünk, hogy a csődeljárásról és felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) milyen szabályokat ír elő ezzel kapcsolatban.

A Cstv. 27. § (2) bekezdés a) pontja ugyanis kimondja, hogy nem elegendő az, hogy a szerződésen alapuló követelést az adós nem vitatta vagy elismerte és ennek ellenére 20 napon belül sem egyenlítette ki, illetve nem vitatta, hanem ezen felül a hitelező köteles írásbeli fizetési felszólítást küldeni az adós részére.

A Cstv. 27. § (3) bekezdése előírja, hogy a fizetési felszólításban meg kell jelölni az adós tartozásának jogcímét, összegét és a teljesítési határidőt, továbbá meg kell határozni azt a végső határidőt is, amelynek eredménytelen elteltét követően a hitelező meg kívánja indítani a felszámolási eljárást, amely jellemzően a kézhezvételtől számított 8 vagy 15 nap szokott lenni.

A törvény szintén külön előírja, hogy amennyiben postán kerül feladásra a fizetési felszólítást, abban az esetben azt tértivevény különszolgáltatással feladott postai könyvelt küldeményként kell elküldeni. Lehetőség van arra is, hogy elektronikus úton is felszólítsuk az adóst a teljesítésre és a levelezőrendszer kézbesítési igazolását alkalmazzuk, azonban javasolt a postai kézbesítés igénybevétele a fentiekben hivatkozott tértivevény szolgáltatással.

 

 

A fentiekből kiindulva megállapíthatjuk, hogy valójában a felszámolási eljárást megelőzően 2 fizetési felszólításról kell beszélnünk. Az első fizetési felszólítás általában a számla elküldésével történik meg. Azon esetekben, amikor nem kerül számla kiállításra, az adós tudomására kell hozni, hogy a hitelezőnek milyen jogcímen milyen összegű követelése áll fenn és azt milyen teljesítési határidővel kell megfizetni. Ezeket erősíti meg a Kúria 4/2013 PJE határozata, amikor kimondja, hogy „a felszámolási kérelem benyújtása előtt a hitelezőnek számlával, vagy egyéb módon először fel kell hívnia az adóst a fizetésre”.

Külön eseti döntés foglalkozik azzal, hogy számlaadási kötelezettség esetén a számla nem helyettesíthető az első fizetési felszólítással (Kúria, BH2016.312.).

A fenti hivatkozott rendelkezések szabályozzák ezen kívül a második fizetési felszólítást.

Felmerül a kérdés, hogy mi történik abban az esetben, amennyiben a Felek a második fizetési felszólítást követően fizetési haladékban vagy részletfizetésben állapodnak meg, azonban az eredménytelenül ér véget. A joggyakorlat ebben eltérő, egyes eseti döntések szerint meg kell ismételni a fizetési felszólítást, más döntés viszont szükségtelennek tartja ezt. Álláspontunk szerint, amennyiben részteljesítés történt, abban az esetben meg kell ismételni a fizetési felszólítást, azonban, ha biztosra akarunk menni, akkor mindenképpen javasolt a fizetési felszólítás ismételt megküldése.

 

A felszólítás tartalmi elemei

A tapasztalat azt mutatja, hogy sok vállalkozás nincs tisztában azzal, hogy a fizetési felszólításnak milyen tartalmi elemekkel kell bírnia. Erre tekintettel az alábbiakban elemezzük a felszólítás egyes kötelező tartalmi elemeit.

 

I. Jogcím

A követelés beazonosításához szükséges legfontosabb elem, hogy az adós minden más követeléstől megkülönböztethető módon tudja azonosítani a hitelezői követelést, azaz a követelésnek individualizáltnak kell lennie. A felszólításba így javasolt beleírni, hogy például adásvételi szerződés alapján fennálló vételárhátralék vagy vállalkozási szerződés alapján fennálló vállalkozói díj jogcímen áll fenn a tartozás.

Ennek megjelölése azért is lényeges, mivel a Kúria BH+ 2015.2.78 számú döntésében kimondta, hogy joghatás kiváltására alkalmatlan a hitelezőnek – az adós fizetésképtelenségét megalapozó – olyan felszólító levele, amelynek alapján helytelen jogcímmegjelölés és annak utólagos korrigálása miatt az adós nem tudja egyértelműen ellenőrizni a követelt összeget. A Kúria ugyanezen döntésében emelte ki, hogy a fizetési felszólítás ezen hiányossága a felszámolási eljárás során már nem pótolható. A felszólítás tartalmának pontosnak, egyértelműnek és az adós által beazonosíthatónak kell lennie. Erre tekintettel a felszámolási eljárást az eljáró Törvényszék megszüntette.

A fentiekre tekintettel javasolt a szerződés létrejötte dátumának, tartalmának, jogcímének, valamint az egyes számláknak és a teljesítési határidőknek a feltüntetése a felszólításban.

 

II. A követelés összege

A követelés összegének egyrészről a törvény alapján meg kell haladnia a 200.000,-Ft tőkeösszeget (kamatok és egyéb járulékok nélkül), azonban figyelemmel kell lennie az átmeneti veszélyhelyzettel összefüggő szabályokra, amely alapvetően 400.000,-Ft tőkeösszegben szabja meg az alsó határt a követelés érvényesítésére.

Lényeges, hogy a felszólításnak tartalmaznia kell a késedelmi kamatkövetelést és a behajtási költségáltalányt is, amennyiben a hitelező érvényesíteni kívánja ezeket.

 

III. Végső határidő és jogkövetkezmény

A végső határidőt nem kell dátumszerűen meghatározni, elegendő, ha a fentiekben kifejtettek szerint egy 8-15 napos határidőt szab meg a kézhezvételtől számítva.

Ezen felül a Kúria és valamennyi ítélőtábla egységes állásponton van abban a kérdésben, hogy a fizetési felszólításnak elegendő annyit tartalmaznia a jogkövetkezmények tekintetében, hogy a teljesítés elmaradása esetén a hitelező a követelését jogi úton kívánja érvényesíteni, így a felszólításnak nem szükségszerű eleme, hogy kifejezetten a felszámolási eljárás kezdeményezésére, mint jogkövetkezményre utaljon.

A fentieken kívül természetesen minden esetben javasolt a bizonyítás érdekében írásban és bizonyítható módon felszólítani az adóst a teljesítésre.

 

Dr. Kisszőllősi-Szánthó Balázs

Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda

Legutóbbi BLOG bejegyzések

Okirati formák

Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a

Részletek »