A közbeszerzésekben alkalmazandó környezetvédelmi követelményekről, különös tekintettel az építési beruházásokra

A fenntarthatóság és a környezetvédelem egyre nagyobb szerepet kap a közbeszerzésekben, különösen az építési beruházások esetében. A környezetbarát előírások bevezetését a 235/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) szabályozza, amely 2025. január 1. napjától hatályos. A jogszabály részletes környezetvédelmi követelményeket ír elő az építési termékek beszerzésére, valamint az új épületek és közutak tervezésére, kivitelezésére, illetve a meglévő épületek és közutak korszerűsítésére vonatkozóan.

 

  1. A Rendelet tárgyi hatálya

 

A Korm. rendelet tárgyi hatálya alá a következő beszerzési tárgyak kerültek: másoló- és grafikai papírok, beltéri takarítási szolgáltatások, beltéri takarítási szolgáltatásokhoz kapcsolódó fogyasztási cikkek, tisztítószerek, kézi és gépi mosogatószerek, szappanok, egészségügyi és háztartási papírtermékek, háztartáshigiéniai papírok, bútorok, IKT eszközök, képalkotó berendezések, építési termékek, az új épületek és közutak tervezése és kivitelezése, valamint meglévő épületeket és közutakat érintő építési tevékenység tervezése és kivitelezése.

 

A meglévő épületek és közutak építési tevékenységeire vonatkozó környezetvédelmi követelményeket kizárólag akkor kell alkalmazni, ha az érintett beruházás becsült értéke eléri az uniós közbeszerzési értékhatárt. Ezzel szemben az új épületek tervezésére és kivitelezésére, vagy ezen tevékenységek együttes megvalósítására irányuló közbeszerzési eljárások esetében az ajánlatkérőknek már a nemzeti közbeszerzési értékhatárt meghaladó beszerzések során is kötelességük figyelembe venni a Korm. rendelet előírásait.

 

  1. A környezetvédelmi szempontok érvényesítése a közbeszerzési dokumentumokban

 

A Korm. rendelet előírja, hogy a tárgyi hatály alá tartozó közbeszerzési eljárások során az ajánlatkérőknek környezetvédelmi követelményeket kell alkalmazniuk. Ezeket elsősorban a következő módokon lehet meghatározni:

  • A műszaki leírásban, amely rögzíti az adott termékek vagy szolgáltatások környezetbarát jellemzőit.
  • A szerződés teljesítésére vonatkozó feltételként, amely biztosítja, hogy a nyertes ajánlattevő a teljesítés során betartsa a fenntarthatósági előírásokat.
  • Értékelési szempontként, amely előnyt biztosíthat a környezetbarát megoldásokat kínáló ajánlattevők számára.

 

  1. A környezetvédelmi szempontok

 

Az építési munkák és építési termékek közbeszerzésére vonatkozóan a Korm. rendelet külön előírásokat tartalmaz. A Korm. rendelet hatálya alá tartozó építési beruházások esetében különböző környezetvédelmi követelményszintek közül lehet választani.

 

A beszerzési tárgyakra vonatkozóan a Korm. rendelet előírja, hogy legalább egy környezetvédelmi követelményt alkalmazni kell, de az ajánlatkérő ennél szigorúbb feltételeket is meghatározhat. Ennek megfelelően dönthet további környezetvédelmi előírások beépítéséről, illetve a Korm. rendeletben meghatározott, a közbeszerzés mennyiségének egy bizonyos százalékára vonatkozó előírásokat magasabb arányban vagy akár a teljes beszerzési mennyiségre is kiterjesztheti.

 

Új épületek és közutak kivitelezésénél az ajánlatkérő választhat többféle környezetvédelmi szempont közül, például:

  • Zöld épületminősítési rendszerek alkalmazása, amelyek biztosítják a magas fenntarthatósági követelmények teljesítését.
  • Környezetbarát építőanyagok előírása, például ökocímkével vagy környezetvédelmi terméknyilatkozattal rendelkező anyagok használata.
  • Energiahatékonysági követelmények meghatározása, például a közel nulla energiaigényű épületek esetében szigorúbb primerenergia-korlátok előírása.
  • Hulladékgazdálkodási szempontok érvényesítése, mint az építési-bontási hulladék szelektív gyűjtése és újrahasznosítása.

 

  1. Kivételek

 

Ajánlatkérőnek nem kell a Korm. rendelet szerinti környezetvédelmi követelményeket alkalmaznia abban az esetben, ha a Kbt. 98. § (2) bekezdés c)-e) pontja szerinti hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárást folytat le. Szintén nem kell alkalmazni a Korm. rendelet szabályait, amennyiben a szerződés teljesítésének helye az Európai Unión kívüli ország területére esik. Továbbá nem kell alkalmazni a Korm. rendelet előírásait, ha a közbeszerzés olyan speciális felhasználási célú áru vagy szolgáltatás beszerzésére vonatkozik, ahol a Korm. rendelet szerinti követelmények előírása nem lenne lehetséges.

 

  1. Összefoglalás

 

A Korm. rendelet tehát jelentős lépés a fenntarthatóbb közbeszerzések felé, biztosítva, hogy a környezeti szempontok hangsúlyosabb szerepet kapjanak az eljárásokban.

 

Dr. Horváth Balázs András

Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda

Legutóbbi BLOG bejegyzések