A kriptovaluta kereskedelem mostantól bűncselekmény
- Kurucz Lilla
- július 2, 2025
- 1:34 du.
Mi történt pontosan?
A Kormány törvényjavaslata 2025. július 1-től kezdődően két új paragrafust iktatott be a Büntető Törvénykönyvbe – a 394/A. és a 408/A. §–t, amelyek az alábbiak szerint rendelkeznek:
- Kriptoeszközzel visszaélés
394/A. § (1) Aki jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatás igénybevételével jelentős értékű kriptoeszközt pénzre vagy más kriptoeszközre átvált, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt különösen nagy értékre követik el.
(3) A büntetés bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt különösen jelentős értékre követik el.
- Jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatás nyújtása
408/A. § (1) Aki a kriptoeszközök piacáról szóló törvény szerinti validálási kötelezettség megsértésével jelentős értékben kriptoeszköz-átváltási szolgáltatási tevékenységet végez, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt különösen nagy értékre követik el.
(3) A büntetés bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt különösen jelentős értékre követik el.
Ebből következik, hogy a decentralizált pénzügyi rendszerek (DeFi protokollok, okosszerződések, peer-to-peer kereskedelem) használói is potenciális elkövetők lehetnek abban az esetben, ha a magyar Büntető Törvénykönyv hatálya alá tartoznak.
Mi változik a gyakorlatban?
A módosítás hatályba lépésével lényegesen szigorodik a kriptoeszközökkel kapcsolatos üzleti tevékenységek jogi megítélése. Az eddig szabályozási szürkezónában működő decentralizált platformok, peer-to-peer váltók, illetve automatizált protokollok jogellenessé válhatnak, amennyiben nem rendelkeznek a magyar jog által megkövetelt engedélyekkel.
Különösen fontos, hogy a szabályozás nem tesz különbséget emberi és automatizált, például okosszerződés-alapú váltási tevékenység között. Így akár egy algoritmus által végrehajtott tranzakció is jogellenesnek minősülhet, ha a mögöttes szervezet vagy magánszemély nem felel meg az engedélyezési feltételeknek.
Kiket érint a módosítás?
- Hazai magánszemélyeket, akik rendszeresen váltanak kriptoeszközöket, például arbitrázs vagy tőzsdei kereskedelem céljából;
- Kriptoeszköz-szolgáltatókat, akik kriptovaluták cseréjével, letétkezelésével vagy tárcaszolgáltatással foglalkoznak;
- Decentralizált platformokat és DeFi-fejlesztőket, ha szolgáltatásaik magyar felhasználókat céloznak meg;
- Startupokat és fintech cégeket, amelyek tokenalapú üzleti modelleket működtetnek engedély nélkül.
Mit érdemes tenni?
A szabályozási környezet változása proaktív felülvizsgálatot tesz szükségessé minden kriptoeszköz-alapú tevékenység esetében. Az alábbi lépések javasoltak:
- Jogi kockázatelemzés: célszerű átvizsgálni, hogy a vállalkozás jelenlegi tevékenysége engedélykötelesnek minősül-e az új szabályok szerint.
- Engedélyezési eljárás előkészítése: amennyiben szükséges, időben el kell indítani a pénzügyi felügyeleti regisztrációs vagy engedélykérési folyamatot.
- Compliance-rendszerek kialakítása: a pénzmosás elleni és ügyfél-azonosítási (KYC/AML) követelményeknek való megfelelés elengedhetetlenné válik.
- Kommunikáció és ügyfél-tájékoztatás: az ügyfelekkel folytatott kapcsolattartás során is pontos tájékoztatást kell nyújtani az esetleges változásokról.
Összegzés
A kriptoeszközökkel kapcsolatos szabályozás új szintre lép Magyarországon. A 2025. július 1. napjával hatályos törvénymódosítás célja, hogy a pénzügyi stabilitást és átláthatóságot büntetőjogi eszközökkel is biztosítsa. Ennek eredményeképp a jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási vagy decentralizált pénzügyi szolgáltatási tevékenységek nem pusztán szabálytalanná, hanem büntetendővé válhatnak.
Ügyvédi irodánk készséggel segít a vonatkozó tevékenységek jogi megfelelőségének felmérésében, a szükséges engedélyeztetési lépések előkészítésében, valamint compliance-rendszerek kialakításában.
Dr. Tóth Tamás LL. M.
Legutóbbi BLOG bejegyzések

A kriptovaluta kereskedelem mostantól bűncselekmény
A kriptovaluta kereskedelem mostantól bűncselekmény Mi történt pontosan? A Kormány törvényjavaslata 2025. július 1-től kezdődően két új paragrafust iktatott be a Büntető Törvénykönyvbe – a 394/A. és

Összefoglaló a 2025. 06. 05. napján a Miskolci Egyetemvárosban „Kodifikáció és Hatályosulás – a Polgári Törvénykönyv a gyakorlatban” címmel tartott Konferenciaelőadásról
Összefoglaló a 2025. 06. 05. napján a Miskolci Egyetemvárosban „Kodifikáció és Hatályosulás – a Polgári Törvénykönyv a gyakorlatban” címmel tartott Konferenciaelőadásról A konferencia alapvetően a

Fontos változás a fizetésképtelenségi eljárásokban: az év végéig megemelték a felszámolási eljárás értékhatárát
Fontos változás a fizetésképtelenségi eljárásokban: az év végéig megemelték a felszámolási eljárás értékhatárát A veszélyhelyzettel összefüggő átmeneti szabályokról szóló 2021. évi XCIX. törvény 74. §