Eladná vállalkozását? Elővásárlási joga lehet a Magyar Államnak!

A közelmúltban jelent meg a Magyar Közlönyben annak a Kormányrendeletnek a módosítása, amely a magyarországi gazdasági társaságok gazdasági célú védelméhez szükséges egyes rendelkezések közé beiktatta a Magyar Állam elővásárlási jogát bizonyos esetekben. Az alábbiakban általános jelleggel igyekszünk bemutatni a szabályozás fontosabb elemeit.

A fenti Kormányrendeletben bevezetett elővásárlási jog a közeljövőben törvényi szintre is fog emelkedni, mivel az erről szóló törvény szintén megjelent már a Magyar Közlönyben, azonban a vonatkozó szabályok hatálybalépését későbbi időpontra halasztotta, azaz jelenleg a Magyar Állam elővásárlási jogát még csak a szóban forgó rendelet tartalmazza.

A Kormányrendelet által használt fontosabb fogalmak a külföldi befektető, illetve a stratégiai társaság.

Külföldi befektető lényegében a belföldön, az Európai Unióban, az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes államban vagy Svájcban bejegyzett jog személy vagy egyéb szervezet, ha a Ptk. szerinti többségi befolyással rendelkező személy az előbbieken kívüli állampolgár vagy jogi személy, továbbá, az előbbiekben említetteken kívüli állam állampolgára vagy ezen államban bejegyzett jogi személy vagy szervezet.

A Kormányrendelet alanyi hatálya kiterjed az úgynevezett stratégiai társaságokra, amelyek olyan magyarországi székhelyű Kft., Zrt., Nyrt., vagy felsőoktatási intézmények lehetnek, amelynek fő- vagy további tevékenységi köre a rendelet mellékletében meghatározott stratégiai jelentőségű ágazatba, így különösen az energia-, a közlekedés, a kommunikáció ágazatba, vagy az Európai Unió vonatkozó rendelete szerinti ágazatba tartozik.

Fontos megjegyezni, hogy bár a Kormányrendelet saját maga kiemeli, hogy különösen az energia-, a közlekedés és a kommunikációs ágazatokat érinti, azonban a Kormányrendelet melléklete 61 soron át taglalja a további érintett, azaz a stratégiainak tekintett ágazatokat.

Stratégiai ágazatnak tekinti tehát a Kormányrendelet az olyan kézenfekvő ágazatokat, mint a nukleáris fűtőanyag gyártása, a kőolaj-, földgázkitermelés, bányászati szolgáltatás, honvédelem, tűzvédelem, közbiztonság és közrend, fegyver-, lőszergyártás, katonai harci jármű gyártása stb. További stratégiai ágazatok például a kiadói tevékenység, film, videó, televízióműsor gyártása, hangfelvétel-kiadás, italgyártás, dohánytermékek gyártása, halászat, akvakultúra, saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, munkaerő-kölcsönzés, egyéb emberierőforrás-ellátás-gazdálkodás is.

A Kormányrendelet tárgyi hatálya kiterjed azon jogügyletekre, amelyek

  • tulajdonszerzésre;
  • kötvény tulajdonjogának megszerzésére;
  • haszonélvezeti jog megszerzésére;
  • vagy üzemeltetési jog megszerzésére

irányulnak és amelyek összértéke eléri a 350.000.000,-Ft-t.

A fenti jogügyletek létrejöttét követő 10 napon belül a belgazdaságért felelős miniszterhez be kell jelenteni, ezen eljárásban a jogi képviselet kötelező. A bejelentés elmulasztásának esetén, ha bűncselekmény nem valósul meg, a Kormányrendelet (jövőben a vonatkozó törvény) szerinti érvénytelenség fennállása mellett a miniszter a tranzakció mértékéhez igazodó bírságot szab ki.

A bejelentést követően a miniszter a bejelentés tudomásulvételét írásban visszaigazolja, vagy tiltó döntést hoz.

Amennyiben a miniszter az ellenőrzés végén tiltó döntést hoz, a magyar állam közvetlenül a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen működő Részvénytársaság vagy más kijelölt szervezet útján elővásárlási jogot gyakorolhat az adott jogügylet tekintetében a tiltó döntés kézbesítését követő 90 napon belül.

Az érintett vállalkozások és befektetők számára elengedhetetlen, hogy már a tranzakció előkészítése során figyelemmel legyenek a Kormányrendeletben és a hamarosan hatályba lépő törvényben foglalt kötelezettségekre. A jogi megfelelés biztosítása érdekében javasolt a szakszerű jogi tanácsadás mielőbbi igénybevétele minden érintett ügylet kapcsán.

 

dr.Kovács Gábor Hunor / Harglaw

Legutóbbi BLOG bejegyzések