A Mesterséges Intelligenciára (MI) vonatkozó EU jog

2024. február 2-án mind a 27 EU-tagország összes nagykövete (COREPER) megállapodást kötöttek a világ első mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályairól: az MI-rendeletről.

A rendelet a kihirdetésétől számított 24 hónap elteltével lép hatályba.

Az MI-rendelet egy jogalkotási kezdeményezés, amely elősegítheti a biztonságos és megbízható mesterséges intelligencia fejlesztését és elterjedését az EU egységes piacán mind a magán-, mind az állami szereplők körében.

 

A mesterséges intelligenciának a következő konkrét céljai vannak:

  • annak biztosítása, hogy az uniós piacon forgalomba hozott és használt mesterséges intelligencia rendszerek biztonságosak legyenek, és tiszteletben tartsák az alapvető jogokról és az uniós értékekről szóló hatályos jogszabályokat;
  • jogbiztonság biztosítása a mesterséges intelligencia területén történő befektetés és innováció elősegítése érdekében;
  • az MI-rendszerekre vonatkozó alapvető jogokra és biztonsági követelményekre vonatkozó meglévő jogszabályok irányításának és hatékony végrehajtásának javítása;
  • elősegíti a jogszerű, biztonságos és megbízható mesterségesintelligencia-alkalmazások egységes piacának kialakítását, és megakadályozza a piac széttöredezettségét.

 

A törvény magas kockázatú és korlátozott kockázatú mesterséges intelligencia rendszereket vezet be. Például a korlátozott kockázatra nagyon enyhe átláthatósági kötelezettségek vonatkoznak, mint például annak nyilvánosságra hozatala, hogy a tartalom mesterséges intelligenciával készült, így a felhasználók megalapozott döntéseket hozhatnak a további felhasználásról. Ez vonatkozik a generatív MI-kre, mint például a ChatGPT-re. Másrészt a nagy kockázatú mesterséges intelligencia rendszereknek (GPT-4 stb.) engedélyre lesz szükségük, és azoknak meg kell felelniük egy sor követelménynek és kötelezettségnek az uniós piacra jutás érdekében.

Emellett az EU új Mesterséges Intelligencia Hivatalt hoz létre, amelynek feladata a mesterségesintelligencia-modellek felügyelete, valamint a tesztelési gyakorlatok során a közreműködés és a közös szabályok betartatása minden tagállamban.

Az Európai Bizottság 2023. december 12-én közzétette a Kérdések és válaszok című kiadványt angol nyelven a témában, amely itt érhető el.

Ha szeretne felkészülni a mesterséges intelligencia közelgő szabályozására, és szeretne többet megtudni a témában, további információkért forduljon bizalommal dr. Kisszőllősi-Szánthó Balázshoz, a Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédjelöltjéhez Magyarországon.

 

Dr. Kisszőllősi-Szánthó Balázs

Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda

Legutóbbi BLOG bejegyzések

Okirati formák

Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a

Részletek »