Halasztó hatály elrendelése, mint azonnali jogvédelem a közigazgatási perekben
- Turi Dániel
- március 18, 2024
- 1:02 du.
A közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 39. § (6) bekezdése alapján a keresetlevél benyújtása általában nem bír halasztó hatállyal a közigazgatási cselekmény hatályosulására (végrehajtására). Ez azt jelenti, hogy például egy másodfokú (fellebbezést követő) közigazgatási hatósági határozat annak keresettel történő megtámadása esetén is végrehajtható, tehát a perindítás ellenére a megállapított fizetési kötelezettséget az eljárás alá vontnak teljesítenie kell.
Egyes esetekben az eljárás alá vontnak méltányolható jogos érdeke fűződhet ahhoz, hogy a közigazgatási tevékenységet (vagy annak eredményét) a közigazgatási per jogerős befejezéséig elhalassza.
Az azonnali jogvédelem iránti kérelem lehetőségét a Kp. 50. § tartalmazza:
„Akinek jogát, jogos érdekét a közigazgatási tevékenység vagy az azzal előidézett helyzet fenntartása sérti, a közvetlenül fenyegető hátrány elhárítása, a vitássá tett jogviszony ideiglenes rendezése, illetve a jogvitára okot adó állapot változatlan fenntartása érdekében a perre hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságtól az eljárás során bármikor azonnali jogvédelmet kérhet.
Azonnali jogvédelem keretében kérhető
- a) a halasztó hatály elrendelése,
- b) a halasztó hatály feloldása,
- c) ideiglenes intézkedés, illetve
- d) előzetes bizonyítás elrendelése.”
A bíróság tanácsa az azonnali jogvédelem iránti kérelemről a bírósághoz érkezésétől számított tizenöt napon belül dönt. Hiánypótlásnak nincs helye. Emiatt kiemelten fontos, hogy a kérelmet már elsőre elbírálásra alkalmas módon, megfelelően alátámasztva nyújtsa be a kérelmező:
A kérelemben részletesen meg kell jelölni azokat az indokokat, amelyek az azonnali jogvédelem szükségességét megalapozzák, és az ezek igazolására szolgáló okiratokat csatolni kell. Ezeknek a feltételeknek együttesen kell megvalósulnia (konjunktívak), bármelyik hiánya esetén a kérelem nem bírálható el pozitívan.
A kérelmet megalapozó tényeket valószínűsíteni kell, ami azt jelenti, hogy önmagában a jogsértés, vagy hátrány bekövetkezésének állítása nem elegendő.
A halasztó hatály elrendelése, mint azonnali jogvédelem, a közigazgatási per alapját képező közigazgatási cselekmény végrehajtásának felfüggesztését is magában foglalja. Emiatt, amennyiben az azonnali jogvédelem iránti kérelem a közigazgatási cselekmény végrehajtását érinti, a kérelem előterjesztéséről a végrehajtást foganatosító szervet haladéktalanul értesíteni kell, ne hajtsa végre a vitatott közigazgatási cselekményt a kérelem elbírálását megelőzően.
A joggyakorlatban elvi éllel lett meghatározva, hogy a bíróság az azonnali jogvédelem iránti kérelem elbírálásakor az arányosság elve alapján, a közérdek és valamennyi fél szempontjából azt mérlegeli, hogy az azonnali jogvédelem elmaradása nem okoz-e súlyosabb hátrányt, mint amilyennel az azonnali jogvédelem biztosítása járna. Emiatt célszerű ezen szemléletmódon végig haladva bemutatni a kérelmezőt, és esetleg a kérelmezőn keresztül további személyeket befolyásoló tényezőket, kiemelve, hogy az azonnali jogvédelem elmaradása miként tekinthető aránytalanul hátrányosnak ezen érintettekre nézve.
A halasztó hatály elrendelésének jelentéséből ered az a bírói gyakorlatban is deklarált tény, hogy kizárólag a valamilyen kötelezést tartalmazó határozatok esetében van lehetőség a halasztó hatály elrendelésére. A bíróság a kérelemben foglaltak alapján saját belátása szerint akár részleges, vagy teljes halasztó hatály elrendelésére is jogosult.
Dr. Gyöngy Rita
Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda
Legutóbbi BLOG bejegyzések
ESG: Útmutató a Fenntartható Vállalkozások Jövőjéhez az EU Szabályozási Keretrendszerében
ESG: Útmutató a Fenntartható Vállalkozások Jövőjéhez az EU Szabályozási Keretrendszerében Az ESG szempontok az Európai Unió fenntarthatósági stratégiájának egyik alapvető pillére. Ez a keretrendszer olyan
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért?
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért? Manapság a közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik a szabad véleménynyilvánításban és véleményformálásban. Tetten érhető ez a
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé A magyar kormány nemrég elfogadta az Online Csalás Elleni Törvényt, amely jelentős