A káronszerzés tilalmáról
- Turi Dániel
- május 2, 2024
- 8:03 de.
A hétköznapokban találkozhatunk azzal az elterjedt közvélekedéssel, hogy ha valakit jelentős kár ér, elveszíti egy végtagját például, akkor olyan kiemelkedően magas összegű kártérítést kaphat, hogy élete hátralévő részében anyagi problémái többé nem lesznek. Könnyen elképzelhető, hogy ennek a képzetnek a kialakulásához nagy mértékben hozzájárult a szórakoztatóipar, azonban még ha az ilyen filmes fordulatoknak van is esetleg valóságalapjuk a Common law jogrendszerekben, a kontinentális jogrendszert alkalmazó országokban, így Magyarországon a valóság egészen másként ölt testet.
Ahhoz, hogy a káronszerzés fogalmát megérthessük, elsősorban meg kell vizsgálnunk annak összetevőit úgy, mint a kár és a kártérítés fogalmát.
A kártérítési felelősség általános szabálya alapján a kártérítési kötelezettség feltételeiként megjelenő jogellenesség, felróhatóság és okozati összefüggés után következhet a megtérítendő kár meghatározása.
A kár hétköznapi fogalmába beletartozik lényegében bármiféle hátrány, jogilag azonban a vagyoni megközelítés bír relevanciával, vagyis onnan kell megközelítenünk a kérdést, hogy a károkozás pénzben mérhető, kifejezhető-e. Ezen perspektíva következtében alakulhatnak ki olyan élethelyzetek, amikor a bíróságok lényegében abszurd módon kvázi beárazzák egy elvesztett végtag pénzben kifejezhető értékét. Az okozott kár tekintetében nem érdemes és a hatályos jogszabályok alapján nem is kell különbséget tenni a között, hogy a károkozás enyhe vagy súlyos gondatlanság, esetleg szándékosság eredményeképpen következett-e be.
Fontosnak tartom e körben röviden utalni a sérelemdíjra is. A sérelemdíj a személyiségi jogok megsértésének egyik lehetséges következménye, azonban nem az egyetlen, továbbá a sérelemdíj fontos jellemzője, hogy nem vagyoni sérelem orvoslására szolgál.
A kártérítés egy egyszerű meghatározásaként elmondható, hogy egy olyan kompenzáció, amellyel a károkozó helyreállítja a kárt szenvedő részére az eredeti állapotot. A kártérítés szabályozásának funkciója tehát lényegében kettős, hiszen egyrészt arra ösztönzi a társadalom tagjait, hogy kellőképpen elővigyázatos magatartást tanúsítsanak, másrészt egyfajta biztosítást nyújt a lehetséges károsult számára, vagyis kifejezésre jut benne a prevenció és a reparáció elve.
Kiemelendő, hogy bár első ránézésre nagyon hasonló fogalmak, a kártérítés és a kártalanítás nem egy és ugyanazon fogalom. A kártalanításról jogszerű károkozás esetén beszélhetünk és jogszerű károkozás esetén jár csak. Jogszerű károkozás egyszerű esete, amikor például valaki lakásából füst szivárog ki és a kiérkező tűzoltók betörik a lakás ajtaját, hogy megelőzzék a tűz tovább terjedését. Egyértelműen kár keletkezik, azonban a tűzoltók jogszerűen jártak el a lakásba történő behatoláskor.
A kártérítés mértékéről a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatodik könyvének negyedik rész „Felelősség szerződésen kívül okozott kárért”, XXVI. cím „A kártérítési felelősség általános szabálya és közös szabályai” rendelkeznek. Ez alapján a károkozó kártérítési kötelezettsége kiterjed a károsult teljes kárára, azt teljes mértékben köteles megtéríteni. A teljes kártérítés körében a károkozó köteles megtéríteni:
- a károsult vagyonában beállott értékcsökkenést (damnum emergens);
- az elmaradt vagyoni előnyt (lucrum cessans), és;
- a károsultat ért vagyoni hátrányok kiküszöböléséhez szükséges költségeket.
Fontos kiemelni, hogy a teljes kártérítés köre azonban nem abszolút, hiszen ezt az elvet is áttörheti az előreláthatósági korlát és a károsult közrehatásának figyelembevétele, valamint a méltányosság esetleges bíróságok általi gyakorlása.
Megfigyelhető tehát, utalva a fent leírtakra is, hogy a Polgári Törvénykönyv a pénzben kifejezhetőség oldaláról közelíti meg a kérdést, hiszen mind a beállott értékcsökkenés (pl. súlyosan megrongálódott gépjármű), mind az elmaradt vagyoni előny (pl. autóbaleset következtében nem tud elutazni nyereséggel járó szerződés aláírására, így a szerződés nem jön létre), mind a vagyoni hátrány kiküszöböléséhez szükséges költség (pl. gépjármű megjavítása, korházi kezelés költségei) pénzben kifejezhetőek.
Cikkünk ennek a részében érkezünk el a káronszerzés fogalmához, amely álláspontom szerint a fentiek hiányában nem értelmezhető maradéktalanul. A Polgári Törvénykönyv akként szabályozza a káronszerzés tilalmát, hogy:
„A kártérítést csökkenteni kell a károsultnak a károkozásból származó vagyoni előnyével, kivéve, ha ez az eset körülményeire tekintettel nem indokolt.„
Ez lényegében azt jelenti, ha a károsult gépjárműve egy roncs lesz, de teljeskörű biztosítása eredményeképpen egy ugyanolyan gépjárművet, vagy annak ellenértékét megkapja, nem követelhet kártérítés címén már a károkozótól egy ugyanolyan gépjárművet vagy annak ellenértékét, hiszen így végül kettő gépjárművet, vagy azok ellenértékét szerezné meg eltérő jogcímeken. Ebben az esetben következne be az ún. káronszerzés, hiszen a kár elszenvedését követően ez eredeti állapothoz képest egy gépjármű értékével gazdagodna.
Mivel a jogalkotó kézenfekvőnek látta hozzátenni, hogy „(…) kivéve, ha az eset körülményei tekintettel nem indokolt” ennek következtében esetről estre a bíróság mérlegelési körébe tartozik annak eldöntése, hogy az eset körülményeire tekintettel indokolt-e csökkenteni a kártérítés mértékét károsultnak a károkozásból származó vagyoni előnyével vagy sem.
Végezetül nézzünk meg két jogesetet, amely rávilágít arra, hogyan is járnak el a bíróságok a káronszerzés tilalmának vizsgálatakor, alkalmazásakor:
Első esetben, a tényállás szerint a felperes házastársa közúti balesetben meghalt, és a megromlott egészségi állapotú felperesnek felesége helyett térítés ellenében kisegítők nyújtanak segítséget, továbbá napszámos látja el azokat a mezőgazdasági munkákat is, amelyeket korábban az elhunyt végzett. A kártérítési követelés ezeknek a szolgáltatásokért kifizetett díjaknak megfizetésére vonatkozott. Az alperes arra hivatkozott, hogy a felperes felesége halála miatt özvegyi nyugdíjat kap, és kérte ennek a követelésbe való beszámítását. A Legfelsőbb Bíróság (ma Kúria) nem fogadta el az alperes álláspontját. Kifejtette, hogy a felperest a halál okától függetlenül, a társadalombiztosítási jogviszony alapján illeti meg a nyugdíj. A nyugellátás rendeltetésével ellentétes volna, ha az arra jogosultat megfosztanák a nyugdíjtól. A felperes indokolatlan hátrányt szenvedne, ha nem kapná meg azt a nyugdíjat, ami mindenkit megillet, akinek házastársa meghal. Nincs szó tehát arról, hogy a felperes a házastársának közúti baleset miatt bekövetkezett halála miatt gazdagodnék.
A második esetben a felperesek gyermeke az alperes szülészeti osztályán oxigénhiányos állapotban maradandó károsodásokat szenvedett. A felperesek a lakásukként szolgáló családi házat többször átalakították azért, hogy a gyermek ellátásához megfelelőbb környezetet biztosítsanak. A jelentős költséggel járó átalakítás következtében a ház értéke növekedett. A Kúria határozatában hangsúlyozta, hogy a káron szerzés tilalmába ütközne, ha az értéknövekedés összege nem kerülne levonásra az épület átalakításának költségeiből. Kártérítésként tehát csak a különbözet összege kerülhet megítélésre.
Dr. Kovács Gábor Hunor
Hargittay és Társai Ügyvédi Iroda
Legutóbbi BLOG bejegyzések
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért?
Ki felel a közösségi médiában tett sértő megjegyzésekért? Manapság a közösségi média egyre nagyobb szerepet játszik a szabad véleménynyilvánításban és véleményformálásban. Tetten érhető ez a
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé
Magyar Online Csalás Elleni Törvény: Egy lépés a biztonságosabb digitális tranzakciók felé A magyar kormány nemrég elfogadta az Online Csalás Elleni Törvényt, amely jelentős
Okirati formák
Okirati formák Amikor szerződés kifejezést halljuk, olvassuk, szinte minden ember rögtön fizikai valóságában megjelenő, írásba foglalt papír alapú okiratra gondol, ami nem csoda hiszen a